Araba Temizliği

Araba Temizliğinde Pratik Bilgiler

Arabalar, kullanımdan dolayı zaman içerisinde kirlenirler. Arabanın dışı hava ve iklim şartlarına bağlı olarak kirlenirken, arabanın içi de kullanıldıkça kirlenir. İlk olarak sağlığınız için, ikinci planda da estetik kaygılarla arabanızı temiz tutmanız oldukça önemlidir. Düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılmayan arabaların kaporta ömrü kısalır, performansı düşer, sağlığınız için tehdit edici olabilir.
 
Araba temizliği, vakit ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise, sizlere araba temizliğinde işinizi kolaylaştıracak, zamandan kazanmanızı sağlayacak pratik bilgiler vereceğiz.
 
9-Elektrikli Süpürge Kullanın
 
Arabanızın iç temizliğini yaparken elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Koltuklarda kılıf varsa çıkarın, paspasları çıkarın. Temizlik sırasını; koltuk sırtları, oturma kısımları, yer döşemeleri şeklinde yaparsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz.
 
8-Sprey Sıkın
 
Kapı içleri, direksiyon, araç ön konsol temizliği için, piyasada bu bölgelerin temizliği için geliştirilmiş spreyleri kullanabilirsiniz. Bu bölgelere yeterli miktarda sprey sıktıktan sonra bir süre bekleyin ve ardından kuru, yumuşak bir bezle silin. Koltuk içlerinde veya kapının açık bir yüzeyinde hoparlör varsa, sıvının bu yüzeylere gelmemesine dikkat edin.
 
7-Fanları Yüksek Seviyede Çalıştırın
 
Havalandırma kanallarının temizliği oldukça önemlidir. Bunun için havalandırma fanını en yüksek seviyede çalıştırın ve bu esnada ince bir fırça yardımıyla klima deliklerini temizleyin.
 
6-Şaç Kremini Deneyin
Eğer arabanızın parlak görünmesini istiyorsanız, yıkama suyunun içine lanolin içeren saç kremi ekleyin. Işıl ışıl parlayan arabanızın üzerine yağan yağmur damlaları da saç kreminin etkisiyle akıp gider.
 
5-Kola Mucizesi
 
Uzun zaman sonra yağan yağmur sebebiyle ön camınızda çamurlu lekeler olabilir. Bu camın temizliği için kola yardımınıza yetişir. Ancak kaportanızı koladan korumalısınız. Ön camın alt kısmına serdiğiniz havluyla kaportanıza zarar vermeden camınızı kolayla temizleyebilirsiniz. Ancak daha sonra duru suyla kola kalıntısı kalmayacak şekilde iyice temizleyin.
 
4-Amonyak Kullanın
 
Cam temizleme suyunu evinizde hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Yaklaşık 1 litre suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin. Ağzı sıkıca kapanan güvenli bir şişe içerisinde arabanızda bu sıvıyı muhafaza edin. Camlarınız kirlendiğinde bu sıvıdan süngerinize döküp camları silebilirsiniz. Daha sonra yumuşak bir kumaş veya kağıt havlu yardımıyla da camları kurulayın.
 
3-Sileceklerinizi de Temizleyin
 
Yukarıda bahsedilen karışımla silecek temizliği yapmanız da mümkün. Yumuşak bir kumaş ya da kağıt havluyu bu karışımla ıslatın. Ardından sileceklerinizin iki tarafını silin. Sileceklerinizi yerine yerleştirmeden önce temiz bir kumaşla kurulayın.
 
2-Arabanızı Öğlen Güneşinde Yıkamayın
 
Arabanızı hava çok sıcakken, kullandıktan hemen sonra veya doğrudan güneş ışığı altına park ettikten sonra yıkamayın. Bu durumda yıkadığınızda arabanızın kaportasında kalıntılar kalır ve dışı daha çabuk yıpranır.
 
1-Temizlik Malzemelerine Dikkat
 
Aracınızı yıkarken ılık su kullanın ve kesinlikle evde kullandığınız temizlik malzemelerini kullanmayın. Otomobil yıkamak için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleri kullanın. Ayrıca arabanızı temizlediğiniz bez veya fırçaların arabanıza zarar verecek kadar sert olmamasına dikkat edin.
 
Arabanızı temizledikten sonra kendi kendine kurumasına izin vermeyin. Eğer bu şekilde kurursa üzerinde su damlası izleri olabilir. Yumuşak bir havlu yardımıyla arabanızı kurulayabilirsiniz.